В Україні з’являться Громадська рада доброчесності та Вища рада правосуддя
Цього року активне реформування судової системи в Україні почалося вперше за чверть століття. 335 депутатів Верховної Ради України підтримали довгоочікувані конституційні зміни у контексті правосуддя і це означає, що державний судоустрій нарешті зазнає кардинальних метаморфоз.
Тепер, аби обрати нового суддю, проводитиметься жорсткий конкурс, котрий перевірить кваліфікацію та професіоналізм майбутнього працівника судової системи. Нинішні ж судді зможуть продовжити працювати лише після того, як пройдуть суворий багатокомпонентний іспит.
Варто відзначити, що реформування судової системи є не тільки питанням внутрішньої політики України, а й слугує сигналом для іноземних інвесторів, котрі через глибоку політичну кризу не мали змоги вкладати власні кошти у нашу державу.
Вища рада правосуддя буде створена тільки у 2019-му році. Установа нараховуватиме 21-го працівника, у числі яких не тільки Верховний суддя та представники адвокатів, прокурорів, науковців, президенту та парламенту, а й десять суддів.
Що стосується Громадської ради доброчесності, то вона обиратиметься тільки за допомогою проведення відкритого конкурсу. Цікаво, що ті судді, котрі пройшли відбір, отримуватимуть й вищу заробітну платню.
Журналісти, правозахисники, адвокати, громадські активісти та науковці складатимуть основу Громадської ради доброчесності, котра матиме більше рекомендаційний характер. У свою чергу, суддівський імунітет суттєво обмежать, а спеціалізовані суди взагалі скасують, замінивши їх Верховним судом та Вищим антикорупційним судом. Коли буде створено останній з вищезазначеного переліку, поки що невідомо.